Leadership

Board of Trustees

Current Members


R. Earl Selby
Saginaw County 1992

The Rev. Dr. Robert L. Emrich, Chair
Saginaw County 1992

Edith (Dee Dee) Wacksman
Bay County 1998

Karen L. Lawrence-Webster
Saginaw County 2001

Jack R. MacKenzie
Bay County 2002

Kimberly R. Houston-Philpot
Midland County 2004

Robert B. Stafford, Vice Chair
Midland County 2005

Kim A. Higgs
Bay County 2006

Dr. Kathleen S. Ellison
Midland County 2010

Emeritus Members


Oscar M. Anderson, 1957-1974
Charter Board Member

Leonard Bergstein, 1957-1964
Charter Board Member

Maurice Brown, 1957-1963
Charter Board Member

George Butterfield, 1957-1966
Charter Board Member

Dr. W.R. Collins, 1957-1976
Charter Board Member

Donald Durman, 1957-1964
Charter Board Member

Harry Hawkins, 1957-1963 & 1967-1972
Charter Board Member

Ralph Powell, 1957-1958
Charter Board Member

Jane N. Sutton, 1957-1972
Charter Board Member

Lloyd W. Bartlett, 1958-1971
College Attorney

Russell Schafer, 1958-1963
Herbert H. Dow II, 1961-1964
Otto Pressprich, 1965
Melvin Zahnow, 1963-1965
John E. Riecker, 1964-1966
C. James Stuart, 1961-1966
Clarence Graebner, 1963-1967
Dr. Fred Chapin, 1961-1968
John Stewart, 1965-1968
Robert Boyse, 1968-1971
Elwyn Bodley, 1971-1972
Donald Law, 1972
Sylvester Stephens, 1971-1972
A.J. Lippert, 1967-1973
Patricia Bailey, 1973-1974
Maxine M. Clarey, 1973-1974
Richard Learman, 1963-1965 &1967-1974
Donald Hall, 1964-1965 &1966-1974
Donald R. Mitchell, 1973-1976
Philip C. Dean, 1968-1979
Scott J. Newcombe, 1975-1979
Harry E. Miles Jr., 1973-1983
Stuart J. Bergstein, 1974-1984
Dr. Robert G. App, 1972-1986
Douglas M. Anderson, 1987-1988
William J. Hargreaves, 1977-1988
R. Lynn Miller Jr., 1985-1990
Ralph J. Selby, 1979-1990

Donald C. Slachta, 1983-1990
David R. Gamez, 1988-1992
Charles M. Graham, 1991-1992
Dr. W. Brock Neely, 1974-1992
Annette Deibel, 1975-1993
Velma A. Phillips, 1990-1996
Marian R. Purdue, 1993-1996
Frances G. Ruhl, 1990-1996
Paul A. Rowley, 1979-1998
Ruth M. Jaffe, 1976-1999
Dr. John A. Fuller, 1989-2000
Marcia B. Goffney, 1997-2001
Smallwood Holoman Jr., 1997-2002
Gloria A. Woods, 1997-2002
Meade A. Gougeon, 1999-2003
Dr. Richard J. Dolinski, 1993-2004
Michael H. Straty, 2003-2005
Martha (Marty) P. Fitzhugh, 2003-2006
Dr. Thomas Lane, 2000-2010

Presidents

Dr. Samuel D. Marble, 1961-1964
Donald J. Carlyon, 1964-1992
Dr. Peter D. Boyse, 1993-2005
Dr. Jean Goodnow, 2005-current

Vice Presidents

Executive


William Yankee, 1972-1973
Executive Vice President

Dr. Peter Boyse, 1989-1992
Executive Vice President

Wini Black, 2001-2003
Senior Vice President

Business Operations


Mike Crovella, 1983-1989
Vice President of Business Affairs

John L. Krawczyk, 1983-1989
Vice President of Finance and Treasurer

Judy Thorson, 1989-1990
Vice President of Finance and Treasurer

Judy Thorson, 1990-1996
Vice President of Business and Finance

Debra Lutz, 1996-current
Vice President of Business and Finance

Academics


Terry Cline, 1984-1989
Vice President of Instruction/Learning
Services

Johanna Kobran, 1990-1994
Vice President of Instruction/Learning
Services

Betty Jones, 1995-2001
Vice President of Instruction/Learning
Services

Don Halog, 2003-2010
Vice President of Instruction/Learning
Services

Dr. Thomas Lane, 2010-current
Vice President of Instruction/Learning
Services

Student Services


Ellsworth Duguid, 1983-1987
Vice President of Student Services

Robert Cabello, 1988-1994
Vice President of Student Affairs

Willie Thompson, 1995-2005
Vice President of Student and Educational Services

Sue Montesi, 2005-2007
Interim VP of Student and Educational Services

Trevor Kubatzke, 2007-current
Vice President of Student and Educational Services

Deans

Academic Affairs


Ray Kuipers, 1965-1966
Dean of Academic Affairs

William Yankee, 1967-1970
Dean of Academic Affairs

Arthur Ottmeier, 1967-1970
Associate Dean of Academic Affairs –
Business & Tech Trade
(Occupational Programs)

Owen Homeister, 1968-1977
Associate Dean Academic Affairs –
General Education

Charles E. White, 1971-1975
Associate Dean of Academic Affairs –
Business & Tech Trade
(Occupational Programs)

Arthur Oettmeier, 1971-1983
Dean of Academic Affairs

Michael Rzasa, 1975-1978
Associate Dean of Academic Affairs –
Business & Tech Trades
(Occupational Programs)

Brenda Beckman, 1983-1986
Dean of Academic Affairs –
General Education

Owen Homeister, 1983-1989
Dean of Academic Affairs –
Health & Sciences

Richard E. Klein, 1983-1985
Dean of Academic Affairs –
Occupational Programs

Darrell Berry, 1985-1986
Acting Dean of Academic Affairs –
Occupational Programs

Darrell Berry, 1986-1995
Dean of Academic Affairs –
Occupational Programs

Betty Jones, 1986-1995
Dean of Academic Affairs –
General Education

Rebecca Wieland, 1989-1993
Assistant Dean of Academic Affairs

Caroline Wirtz, 1990-1992
Associate Dean of Academic Services – Learning Support

Caroline Wirtz, 1995-1997
Acting Dean of Academic Services

John Flattery, 1995-1996
Dean of Academic Affairs –
Health & Sciences

John Cole, 1996-2002
Associate Dean of Academic Affairs –
Director of Learning Resources

John Flattery, 1996-1997
Acting Dean of Academic Services

Caroline Wirtz, 1998-1999
Associate Dean of Learning and Support Services

Barb Tedrow, 2000-2003
Assistant Dean of Academic Services
(Director of International/Intercultural Programs)

Community Afffairs


John H. Brinn, 1961-1964
Dean of Community Service

Karl F. DuBois, 1967-1980
Dean of Community Affairs

Leslie Myles-Sanders, 1980-1982
Dean of Community Affairs

Ronald Crossland, 1971-1976
Assistant Dean for Community Education

John Dunn, 1977-1983
Associate Dean of Community Based Education

Willie Richardson, 1985-2001
Dean of Community Affairs/Services

Instruction


Sharon K. Ferrett, 1972-1976
Dean of Instruction

Richard Northrup, 1977-1978
Associate Dean of Instruction

Richard Klein, 1977-1983
Associate Dean of Instruction

Owen Homeister, 1978-1983
Associate Dean of Instruction

Brenda Beckman, 1978-1983
Associate Dean of Instruction

Chuck Philip, 1998-2000
Dean of Instruction

Academics (after reorganization)


Chuck Philip, 1997-2000
Dean of Faculty

Paul Hill, 2000-2001
Interim Associate Dean of Academic Administration

Don Halog, 2000-2003
Dean of Faculty

Judy Miller, 2001-current
Dean of Learning and Support Services

Karen Wilson, 2003-2010
Dean of Teaching and Learning

Jay Anderson, 2004-2008
Dean of Career Education and Learning Partnerships

Virginia Przygocki, 2008-current
Dean of Career Education and Learning Partnerships

Gail Hoffman-Johnson, 2010-current
Dean of Teaching and Learning

Student Services


Lois Waterman, 1961-1962
Dean of Students

Kenneth Heafield, 1962-1966
Associate Dean of Students

Carlton L. Krathwohl, 1962-1965
Dean of Students

Elizabeth Corbishley, 1963-1971
Associate Dean of Students

Carlton L. Krathwohl, 1965-1966
Dean of Student Affairs

Lynn Heatley, 1966-1967
Assistant Dean of Students

Palmer Kern, 1969-1972
Dean of Student Affairs

Ellsworth Duguid, 1970-1972
Assistant Dean of Student Affairs

Ellsworth Duguid, 1972-1973
Dean of Student Affairs

Burton Fettig, 1972-1983
Associate Dean of Student Affairs

Palmer Kern, 1974-1975
Dean of Student Affairs

Willie Thompson, 1978-1989
Associate Dean for Special Services

Palmer Kern, 1980-1987
Dean of Student Affairs

Burton Fettig, 1983-1989
Associate Dean of Student Services

Willie Thompson, 1989-1995
Dean of Student Support Services & Dean of Multicultural Services

Burton Fettig, 1989-1996
Dean of Students

Sue Montesi, 1989-1998
Dean of Enrollment

Stephen Konowalow, 1993-1995
Associate Dean of Student Support Services

Sue Montesi, 1998-2007
Dean of Student & Educational Services

Margarita Mosqueda, 2005-current
Dean of Student Services/Equity Officer

Other


Joseph M. Stokes, 1961-1964
Dean – College of Letters

Hugo Siehr, 1965-1966
Assistant Academic Dean and Registrar

Don Laughner, 1967-1968
Associate Dean for General Education

Otto Henning, 1967-1971
Associate Dean for Continuing Education

Doug Anderson, 1967-1986
Associate Dean for Learning Resources

Gene Arnold, 1969-1986
Administrative Dean

Elizabeth Corbishley, 1971-1972
Associate Dean for Counseling

John Fuller, 1978-1985
Associate Dean of Records and Registration

John Cole, 1987-1996
Associate Dean of Learning Resources

Marilyn Gillett, 1991-1995
Associate Dean of Financial Aid –
Records and Registration

Caroline Wirtz, 1992-1995
Assistant Dean At Risk Program Review – Teaching Learning Center

Sue Montesi, 2007-current
Dean of Learning Centers and Innovative Programs

Division Chairs

Allied Health

separated from Science in 1979; merged with Health, Physical Education & Recreation to become Health & Wellness in 1997

John Flattery, 1980-1991
Barry Campbell, 1991-1993
Kitty Gavalas, 1993-1997

Business

Aline Lynch, 1961-1967
Dale Keyser, 1967-1977
Floyd Feusse, 1977-1980
Betty Norton, 1980-1987
Nancy J. Drummond, 1987-1995
Bruce Kemmer, 1995-1998
Dave Cameron, 1998-2000
Thelma Bushong, 2000-2006
Gail Hoffman-Johnson, 2006-2010
Felicia Peters, 2010-current

English

Maurice "Bud" Alberda, 1968-1973
Gerald Hall, 1974-1977
Donald B. Halog, 1977-1995
Leslie Prast, 1995-2000
Larry Levy, 2000-2007
Roz Weedman, 2007-2011
Ray Lacina, 2011-current

Health, Physical Education
& Recreation

merged with Allied Health to become Health & Wellness in 1997

Dan Kinsey, 1961-1966
Lynn Conway, 1966-1976
Crawford Kennedy, 1976-1982
Barry Campbell, 1982-1992
James Still, 1992-1997

Health & Wellness

Deborah Doherty, 1998-2000
Jim Still, 2000-2005
Virginia Przygocki, 2005-2008
David Peruski, 2008-current

Humanities

A.L. Davis, 1961-1964
Brendan Cahill, 1964-1966
Harry Northway, 1966-1968
Maurice "Bud" Alberda, 1968-1969
Gene Duckworth, 1969-1990
Andrejis Straumanis, 1990-1996
Paul Hill, 1996-1999
Larry Butcher, 1999-2005
Rick McGaw, 2005-2011
Marcia Moore, 2011-current

Mathematics

Meta Ewing, 1961-1964
Robert DeVinney, 1964-1970
Newell Remington, 1970-1976
Donald Laughner, 1976-1981
Robert Keicher, 1981-1987
Jack Crowell, 1987-1993
James Roznowski, 1993-1999
Judy Miller, 1999-2001
Robert Keicher, 2001-2002
Dawn Schmidt, 2002-2008
Phoebe Lutz, 2008-current

Nursing

merged with Health & Wellness in 2000

Luis Folgueras, 1961-1970
Theresa Seaman, 1970-1974
Crystal Lange, 1974-1976
Delight Bladecki McGrandy, 1977-1980
Louise Goodburne, 1980-1992
Faye A. Ebach, 1992-1995
Louise Brentin, 1995-2000

Science

Sam Levine, 1964-1965
Sam Freed, 1965-1970
Richard Northrup, 1970-1974
Eldon Enger, 1974-1975
Richard Northrup, 1975-1976
Eldon Enger, 1976-1978
Carl Cisky, 1978-1981
Bruce Corliss, 1981-1991
Carolyn Sandford, 1991-1998
Joan Sabourin, 1997-2004
Mark Robertson, 2004-2009
David Bailey, 2009-current

Social Science

Patricia Drury, 1961-1966
Richard Klein, 1966-1976
Clarence Hackbarth, 1976-1991
David Howard, 1991-1996
Karen Wilson, 1996-2000
Paul Moore, 2000-2003
Jennifer Williams, 2003-2010
Chris Curtis, 2010-current

Technical

became Technical, Trades & Manufacturing in 2004

George Pease, 1961-1968
Wilbert Kleinsmith, 1968-1973
Don Holzhei, 1973-1979
Darrell Berry, 1979-1986
Don Holzhei, 1986-1994
Terrance Kelly, 1994-2000
Dave Bledsoe, 2000-2002
Steve Rosin, 2002-2011
Mike Finelli, 2011-current

Comittee of 300

community members who worked to create Delta College

Bay County

Mrs. Mary Adelman
Mr. Oscar Anderson
Dr. William Anderson
Mrs. Clarke Andreae
Mr. Carl Anschutz
Mr. James Baker
Mr. Lloyd Bartlett
Mr. Russell Beck
Mr. Robert Beckett
Mr. Lester Begick
Mr. Frank Benesh
Mr. Wynn Berry
Mr. Floyd Beutel
Mr. George Billings
Mr. Ben Boutell
Mr. Edward Bowen
Mr. Paul W. Briggs
Mr. Edwin Bukowski
Mr. William Burnside, Sr.
Dr. George E. Butterfield
Mr. Ben Calvin
Mr. Lyle Clift
Mr. Lee Dogget
Mr. J.C. Dunn
Mr. Norman E. Dunn
Mr. Newell Eddy III
Mr. George J. Fegert
Mr. Lyman Fenton
Mr. Floyd Fischer
Mr. S. Dillon Foss
Mr. Peter B. Frantz
Mr. Hugh Geisel
Mr. C.L. Goddeyne
Mr. Dennis Goddeyne
Mrs. Dana Good
Mr. Edward Harris
Mr. Paul Harvey
Mr. Hoyt Hayes
Mr. John J. Hebert
Dr. Harold Heuser
Mr. Milton Hewes
Mrs. Frank D. Hewitt
Rev. Marshall Hier
Mr. Milton E. Higgs
Mr. James House, Jr.
Mr. Ralph J. Isackson
Mr. William Kinsel
Mr. Herman Koffman
Mr. John Laine
Mr. Frank Learman
Mr. Richard C. Learman
Mr. Karl Leibrand
Mrs. Miles Light
Dr. Francis Litchfield
Mr. B.W. Lodewyk
Mr. Clifford F. Mader
Mr. Ambrose Maxwell
Mr. Dunbar McBride
Mrs. W.E. McCarthy
Mr. Glenn McDonald
Mr. Charles McNeil
Mr. Louis W. Meisel, Jr.
Mr. Frank Merritt
Mr. Fred Mueller
Mr. Bertrand E. Neering
Mr. Patrick D. Neering
Mr. Ted Niedzielski
Mr. George Palmer
Mr. A.T. Peters
Mr. Harrison T. Plum
Mr. Ralph L. Powell
Mr. Elvin Pretzer
Mrs. Hurdie Ready
Dr. C.E. Reddick
Mr. Robert W. Reinhardt
Mrs. Henry Rexer
Mr. Paul A. Rowley
Mr. Frank Rudolph
Mr. Russell Schafer
Mrs. B.T. Scharffe
Mr. Walter Senne
Mr. Van Dewitt Simmons
Mr. Edward Smith
Mr. Richard G. Smith
Mr. Russell H. Smith
Mr. Floyd Socia
Mr. Archie Stice
Mrs. Walter Stinson
Mr. Robert Stuart
Mr. Ben Temple
Mrs. Charles H. Thompson
Mr. Wesley C. Timm
Mr. Harry Travis
Mrs. Ward VanDerwill
Mr. Fred Van Haaren
Mr. John Van Westenberg
Mr. William Warner
Mr. Carl Weber
Mr. Louis W. Westover
Mr. E.J. Winter
Rev. Herman Zehnder

Midland County

Dr. Turner Alfrey
Mr. G. (Dick) Allswede
Mr. F.C. Amstutz
Mr. Robert S. Argyle
Mr. Clifford Arnold
Mr. J.H. Ashley
Dr. C.W. Bakeman
Mrs. Keith Barrons
Dr. Shailer L. Bass
Mr. G.M. Benjamin
Mr. Joe C. Bogel
Mr. Wilbert Borland
Mr. Ned Bowden
Mr. Silas Braley
Mr. Lloyd Brandow
Mr. Eillis N. Brandt
Dr. Ernest R. Britton
Mr. Glen Brookens
Mr. D.A. Brown
Mr. R.W. Caldwell
Mr. W.A. Carl
Mrs. Byron J. Chanter
Mr. R. Christenson
Dr. Gordon Clack
Mr. Charles Clark
Mr. O. James Clark
Mr. Joseph P. Closs
Dr. William R. Collings
Dr. Warren B. Crummett
Mr. J.F. Dailey
Mrs. Ruth Davids
Dr. Leland I. Doan
Mrs. R. Duddleston
Mr. Joe C. Dumas
Mrs. Betty Franz
Mr. Frank Garberson
Mr. R.M. Geiger
Mr. Morgan L. Gibbs
Mr. William A. Groening, Jr.
Mr. W.L. Gross
Mrs. C. Gurn
Mrs. B. Haley
Mr. Donald D. Hall
Mr. Ralph Hoag
Mr. William Inman
Mr. Ed. Jacobs
Mr. J.R. Johnson
Mrs. T.A. Kauppi
Mr. Wilbur Kennett
Mr. James A. King
Mr. John C. Knight
Mrs. C.A. Kuehl
Mrs. Harry Lee
Dr. Everett N. Luce
Mr. Clifford March
Mr. William E. Markelwitz
Mrs. Betty A. McFarland
Dr. Orville McKay
Mrs. Dougald McLean
Mr. Fred Meier
Mr. William Melching
Mr. William F. Mick
Mr. Woody Mills
Mr. Robert Mitchell
Mr. Clyde Moe
Mr. Mahlen Moore
Mr. John C. Morris
Dr. J.T. Nelson
Mr. Carlos Page
Mr. Weyant Pangborn
Mr. H.D. Parrish
Mr. Chester Payne
Mr. Robert R. Peele
Mrs. Eugene E. Perrin
Mr. T.J. Powers
Mr. Ray Price
Mr. George Reid
Mr. E.C. Rice
Mrs. M. Robinson
Mr. L.H. Rowe
Mr. Norman C. Rumple
Mr. Dave Russell
Mr. R.G. Smith
Mrs. L. Southwick
Mr. Max Spaulding
Mr. Fred C. Squire
Mrs. Paul Sutton
Dr. F. Lowell Taylor
Mr. Frank M. Tennant
Mr. Carl Thom
Mrs. H. Udder
Mr. John Vincent
Mr. G.W. Warren
Dr. C.H. Willison
Mr. Robert Wilson
Mrs. Grace Woodcock
Mr. Chester Wright

Saginaw County

Mrs. Karl A. Agricola
Mr. Frank N. Andersen
Mr. R. Earl Avery
Mr. Lloyd W. Beaver
Mr. Carl J. Bonnell
Mr. Harry L. Boulton
Mrs. Robert E. Boyse
Rev. Father Thomas G. Brennan
Mrs. Hilda S. Brickel
Mrs. Samuel Brilliant
Mr. I.M. Brock
Mr. Maurice E. Brown
Mr. Harry W. Browne
Mrs. E.C. Bryden
Mr. Alphonse Bunchek
Mr. George L. Burrows, III
Dr. Frank J. Busch
Dr. Hugh T. Caumartin
Mr. Robert R. Cook
Mr. Webster Cook
Mr. Howard W. Cornford
Mr. J. Lawrence Cowman
Mr. John E. Day
Mrs. Melvin Deisig
Mr. Edward Dietzel
Mr. William H. Doerfner
Mr. Harry Donaldson
Mrs. J.K. Downer
Mr. Harold D. Draper, Sr.
Dr. Robert D. Feeheley
Dr. Alfred A. Ferris
Mr. Elmer Frahm
Mrs. Audra Francis
Mrs. Alfred T. Frank
Mrs. Lester Freidinger
Mr. Earl F. Ganschow
Mr. John T. Garey
Miss Loraine Gay
Mr. William H.M. Gould
Mr. Clarence F. Graebner
Mr. Paul L. Gustafson
Dr. Raymond A. Hart
Mr. R. James Harvey
Mr. Hans H. Hennecke
Mr. Holley E. Hubbell
Mrs. Robert E. Jenichen
Mrs. Paul E. Jaquish
Mrs. Leslie P. Kefgen
Dr. James T. Keyes
Dr. Edward Kickham
Mr. Walter C. Kirchner
Rev. Hans F. Knauer
Mr. George E. Landsburg
Mr. Douglas Lathrup
Mr. F. Warner Law
Mr. William J. Leppien
Mr. Alex S. Levinsohn
Mr. Fred E. Lietz
Mr. Edward C. MacRae
Mr. Henry G. Marsh
Dr. William J.B. Mason
Mr. Eugene F. Mathews
Mr. Clarence Maturen
Mr. Rudolph C. Mayan
Rev. Father Frederick J. Maynard
Mr. James F. McGovern
Mr. Chester F. Miller
Mr. William R. Morgan
Mr. E.B. Morley, Sr.
Mr. Milton H. Muladore
Mr. Frank B. Niederstadt
Mr. Peters Oppermann
Mrs. Avery B. Paxon
Rev. Joseph A. Pelham
Mrs. W. Henry Pendell
Mr. Edward Pickelmann
Dr. Lewis C. Penney
Mrs. Elmer A. Pockel
Mr. Otto C. Pressprich
Mrs. Russell Princing
Mrs. Vern B. Redfern
Mr. Oliver G. Richards
Mr. R.G. Rieder
Mr. E. Colbert Ryan
Mr. David B. Satchell
Mr. Carl A. Satow
Mrs. Elmer Schuette
Mrs. Carl G. Schulwitz
Mr. Louis C. Schwinger
Mr. Robert S. Simmons
Mr. James H. Smith
Mr. Leonard Soper
Mr. Paul C. Souder
Dr. Arthur Speir
Mrs. John A. Stewart
Mrs. Wallace C. Strobel
Mr. Julius Sutto
Mr. George I. Tebbel
Mr. Angelo E. Trogan
Mrs. Arthur Vollmer
Mrs. Alice Wellington Wallace
Mrs. Laverne Weisenberger
Mr. Lester Wetmore
Mrs. Ralph O. Whatley
Mr. Gordon S. White
Mrs. Vern H. Wills
Mr. Lyle Wilson
Mrs. Petter Young
Mrs. R.J. Zauel

Any omissions to the lists above were inadvertent. To submit a correction email 50years@delta.edu.